Wykładziny dywanowe

Wykładziny dywanowe są doskonałym rozwiązaniem

na uzyskanie nowoczesnej, estetycznej  i  praktycznej podłogi w biurze, hotelu, restauracji i wielu innych obiektach użyteczności publicznej. Poniżej znajdą Państwo kilka wskazówek jak dokonać wyboru spośród niezwykle bogatej gamy wykładzin dywanowych.

Kolekcja wykładzin dywanowych  składa się z wysokiej jakości wykładzin
w rolce oraz w płytce.

 

Wykładziny dywanowe w rolkach.………………………………………………     pokaż ofertę
Budowa wykładziny dywanowej
Wykładziny pętelkowe  mają postać  pętelek o różnych wysokościach tworzących tzw. wzór strukturalny, pętelek bucle – z grubych nici, pętelek naciętych lub skręconych – typu saxony.
Wykładziny cięte to mniej lub bardziej gęsto tkane pojedyncze włókna tworzące okrywę przypominającą zamsz lub welur.
Wykładziny igłowane mają strukturę przypominającą filc – bardzo gęsto splątane i ubite włókna.  Stosowane są zarówno w biurach jak i na powierzchniach handlowych w dużych sieciach.
Typ włókna
Surowcem, z którego zbudowane jest runo może być włókno polipropylenowe, poliamidowe lub wełna. Spotyka się też mieszanki tych włókien.
Polipropylen to najstarszy typ włókna, cechuje się mniejszą wytrzymałością niż poliamid i nieco mniejszą trwałością barw. Z uwagi na budowę nici trudniejszy do utrzymania w czystości .
Poliamid – najpopularniejsze obecnie włókno, nowoczesne o najlepszych własnościach trudnopalności. Włókna są gładkie co ułatwia czyszczenie. Często produkowane z nici barwionych na wskroś co powoduje bardzo trwałe barwy nawet przy częstym czyszczeniu.  Poliamid jest sprężysty i niełamliwy co oznacza dla użytkownika że wykładzina poliamidowa nie odkształca się i nie ugniata. W zależności od producenta poliamid ma fabryczne nazwy takie jak Antron, Imprel itd.
Wełna – materiał tradycyjny, drogi i najtrudniejszy w codziennym utrzymaniu. Z tych powodów stosowany rzadko. Występuje w mieszankach z innymi włóknami np. w wykładzinach hotelowych typu „axminster”.
Wykładziny dywanowe mają postać rolek lub płytek. W zależności od tego, runo jest osadzone w tzw. sztucznej jucie (tzw. action back) mającej wygląd siatki od spodu wykładziny  – w przypadku rolek lub sztywnym podłożu bitumicznym – w przypadku płytek. Rzadziej spotykane są podłoża filcowe lub inne.
Klasyfikacja trudnopalności
Wyróżniamy dwie klasy charakteryzujące bezpieczne  materiały: Bfl-s1 oraz Cfl-s1. Oba typy zapewniają najbezpieczniejsze z możliwych parametry wydzielanego dymu i kontrolowane rozprzestrzenianie płomieni.
Waga runa
Minimalne gramatury wykładzin obiektowych to około 450 g/m2 -500 g/m2.
Dobrym standardem jest 700-800 g/m2. W przypadku wykładzin hotelowych, w zależności od miejsca zastosowania (halle, korytarze czy pokoje) stosujemy gramatury z przedziału 800- 1300 g/m2.
Gęstość
Gęstości obiektowe zaczynają się od ca 150.000 tzw. przetkań na 1 m2 i sięgają ponad 200.000. W wyjątkowych wypadkach, przy wykładzinach welurowych wykładzina może mieć nawet 300.000 przetkań.
Inne cechy wykładzin
Większość wykładzin obiektowych jest antystatyczna co minimalizuje pojawianie się ładunków elektrostatycznych które np. sprzyjają kurzowi. Ważne jest, aby wykładzina obiektowa byłą odporna na ruch mebli biurowych na kółkach. W wielu wypadkach istotny jest parametr wygłuszania dźwięku, który w przypadku wykładzin dywanowych przekracza najczęściej 20 dB. Część wykładzin posiada dodatkowe zabezpieczenie przeciwbrudowe, najczęściej na bazie teflonu. Niektóre są dostosowane do układania na schodach. Wszystkie te cechy odróżniają wykładziny obiektowe od tanich produktów przeznaczonych do zastosowania domowego, z reguły o niskiej trwałości.