przygotowanie podłoża

Zobacz film


Wymagania dotyczące podłoża

Przy montażu  wykładzin podłogowych niezmiernie istotną czynnością jest dokładna kontrola podłoża i ustalenie jego stanu pod kątem następujących parametrów wytrzymałości, szczególnie przy intensywnym obciążeniu posadzki, równości, aby można było wyliczyć ilość potrzebnych mas wyrównawczych, wilgotności, co ma istotne znaczenie dla prawidłowego i długotrwałego przylegania wykładziny do podłoża. Gdy podłoże jest usytuowane bezpośrednio na gruncie pod warstwą betonu należy wykonać izolację przeciwwilgociową.
Podłoże pod elastyczne wykładziny podłogowe  musi być wytrzymałe i odporne na naciski występujące w czasie eksploatacji podłóg, suche – maksymalna dopuszczalna wilgotność podkładu cementowego mierzona metodą CM nie może przekraczać 2,5 %, bez rys i spękań, – wszystkie uszkodzenia muszą być naprawione przed wykonaniem warstwy wygładzającej, gładkie – na powierzchni nie mogą występować żadne zgrubienia, a całość powinna być wygładzona za pomocą masy wyrównawczej,
równe oraz poziome – maksymalna odchyłka od prostoliniowości nie może przekraczać 1 mm na odcinku 1 m i 2 mm na odcinku 2 m, czyste i niepalące – powierzchnia powinna być wolna od kurzu i innych zanieczyszczeń (farby, zaprawa, lepik, itp.).

Wykonanie warstwy wygładzającej wylewką samopoziomującą.

Podłoże którego parametry i właściwości opisano wyżej należy zagruntować celem poprawienia przyczepności oraz chłonności. W zależności od typu podłoża użyć odpowiedniego gruntu ( podłoża chłonne , niechłonne ). Lastiko oraz płytki szkliwione lub podłoża asfaltowe wymagają specjalistycznego gruntu epoksydowego lub innych o podobnych właściwościach.
( Nieodpowiednie przygotowanie podłoża może skutkować odspojeniem się wylewki samopoziomującej od warstwy zasadniczej posadzki co w konsekwencji doprowadzi do wymiany wykładziny).
Po wyschnięciu warstwy szczepnej należy przystąpić do wykonania warstwy wygładzającej masą wyrównującą. Grubość warstwy zawiera się w przedziale 3 – 5 mm. W uzasadnionych przypadkach można zwiększyć grubość warstwy wyrównującej stosując odpowiednie masy.
Wylewkę samopoziomującą należy po upływie czasu wysychania ( czas ten znacząco różni się w zależności od typu zastosowanego produktu od 24 godzin nawet do kilku dni ) można przystąpić do szlifowania.
Najlepsze efekty gładkości uzyskuje się stosując papier lub kamień o uziarnieniu 16/24/36.
Wyszlifowane podłoże należy odpylić i dopiero wówczas można przystąpić do dalszych czynności związanych z układaniem wykładzin.